Providing you the best range of frp cable tray suppliers, frp cable tray ladder, frp cable tray for chemical industries, frp cable tray for industrial plants, frp cable tray for power distribution and frp cable tray for solar power plants with effective & timely delivery.
₹ 370 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Electro Transcore |
| Country of Origin | Made in India |
| Cable Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Tray Type | Ladder Type Cable Tray |
₹ 160 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Tray Type | Trough Cable Tray |
| Cable Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Material | Fiber Reinforced Plastic (FRP) |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Cable Tray Type | Perforated |
| Brand | eletrotranscore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Cable Tray Type | Channel Cable Tray |
| Brand | eletro transcore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Tray Type | Trough Cable Tray |
| Cable Tray Type | Trough Cable Tray |
| Brand | eletrotranscore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Cable Tray Type | Perforated |
| Brand | Electro Transcore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Cable Tray Type | Channel Cable Tray |
| Brand | electro trancecore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 189 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Cable Tray Type | Perforated |
| Brand | eletrotranscore |
| Country of Origin | Made in India |
FRP cable trays are cable management systems made from Fiber Reinforced Plastic (FRP)—a composite material combining resin and glass fibers. They are widely used in environments where corrosion resistance, lightweight strength, and electrical insulation are important.
₹ 240 / Meter Get Latest Price
| Thickness | Up to 15 mm |
| Material | FRP |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | Up to 300 mm |
| Height | Up to 50 mm |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 3.5 mm |
| Tray Type | Ladder Type Cable Tray |
| Cable Tray Type | Trough Cable Tray |
| Brand | Electro Transcore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 390 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Tray Type | Trough Cable Tray |
| Cable Tray Type | Ladder Type Cable Tray |
| Brand | Electro Transcore |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Tray Type | Trough Cable Tray |
| Cable Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 189 / Meter Get Latest Price
| Tray Type | Perforated |
| Tray Width | 150 mm |
| Side Height | 100 mm |
| Resin Type | Polyester |
| Cable Tray Length | 6 m |
| Fire Rating | Flame Retardant |
FRP cable trays are cable management systems made from Fiber Reinforced Plastic (FRP)—a composite material combining resin and glass fibers. They are widely used in environments where corrosion resistance, lightweight strength, and electrical insulation are important.
₹ 189 / Meter Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Cable Tray Type | Perforated |
| Brand | eletrotranscore |
| Country of Origin | Made in India |
FRP cable trays are cable management systems made from Fiber Reinforced Plastic (FRP)—a composite material combining resin and glass fibers. They are widely used in environments where corrosion resistance, lightweight strength, and electrical insulation are important.
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Get Latest Price
Mukund Bharuchkar (Partner)
Electro Transcore
B/H Amoli Orgaanics, Plot No 858-859, Umraya
Padra - 391440, Vadodara, Gujarat, India